» Tu môžete stiahnuť príručku svetla.
Zumtobel. The Light.
Zumtobel. The Light.
» Tu ide o anketu.
Za každý vyplnený dotazník daruje spoločnosť Zumtobel 3 € všeobecne prospešnej organizácii » Svetlo pre svet.
S radosťou môžete postúpiť link na dotazník tiež Vašim priateľom a známym. Každé hodnotenie sa počíta!
Zumtobel. The Light.
Soutěž Solar Decathlon pořádá jednou za dva roky americké Ministerstvo energetiky (U.S. Department of Energy) a NREL, Národní laboratoř pro obnovitelné energie. V letošním roce se účastnilo celkem 19 týmů.
Průběžně jsme Vám přinášeli informace o přípravě, stavbě a cestě domu AIR House. Jsme rádi, že se nyní s Vámi můžeme podělit o radost z vítězství projektu studentů ČVUT v Praze, které nás těší o to víc, že se na něm podílelo i udžitelné světelné řešení se svítidly Zumtobel.
Zveme Vás na eBox ONLITE Tour 12. – 21. listopad 2013
V listopadu se uskuteční prezentace nového systému řady ONLITE. Jedná se o první, na trhu dostupný, centrální nouzový napájecí systém s certifikací dle TÜV. V kombinaci s bezpečnostními a evakuačními LED svítidly systém eBox uspoří až 60% energie a umožňuje použití menších baterií.
Přijďte osobně prověřit a vyzkoušet všechny možnosti, které nový eBox nabízí. Tento systém bude prezentován spolu s novými LED nouzovými svítidly. Těšíme se na neformální setkání a na Vaše dotazy, které Vám rádi zodpovíme.
- eBox prezentace – koncept, technická data, určení
- živá demonstrace funkčnosti – popis, komponenty, nastavení
- malé občerstvení
Vyberte si z následujících míst a zageristrujte se již nyní.
12.11. Praha 15,00
13.11. Praha 10,00 a 15,00
14.11. Litvínov 10,00 a 15,00
15.11. Pardubice 10,00
18.11. Brno 10,00 a 15,00
19.11. Bratislava 10,00 a 14,00
20.11. Banská Bystrica 10,00 a 15,00
21.11. Ostrava 10,00 a 15,00
Přesné adresy jednotlivých prezentací jsou níže ke stažení.
Svoji účast prosím potvrďte na email [email protected] nebo telefonicky Vaší kontaktní osobě ve společnosti Zumtobel. Seznamte se s nejnovějšími špičkovými produkty společnosti Zumtobel.
Těšíme se na Vaši návštěvu!
Váš Zumtobel team
Stiahnite si najnovšiu verziu ecoCALC a profitujte z nových funkcií: » http://www.zumtobel.sk/ecocalc
Zumtobel. The Light.
City Green Court najlepší Evropska zelená budova
Európska rada pre šetrné budovy (World Green Building Council Europe Network) vybrala ako najlepší budovu z hľadiska dizajnu, konštrukcie a užitočnosti City Green Court v Prahe na Pankráci. Nominovaných bolo 30 budov zo 13ti štátov Európy.
WorldGBC vo svojom odôvodnení uvádza: pri realizácii City Green Court bola použitá rada udržateľných riešení prvýkrát v Českej republike, vrátane prirodzene vetraného átria, progresívneho riešenia osvetlenia a suchých pisoárov. Budova bola navrhnutá tak, že spotrebuje o 56 percent energie menej, než budovy postavené pre splnenie českého stavebného zákona. City Green Court šetrí okolo 5000 litrov vody pomocou úsporných opatrení a využívanie dažďovej vody. Predstavuje to úsúporu 25 percent oproti porovnateľným budovám.
Gratulujeme k významnému ocennění a sme radi, že sa na ňom podieľa aj svetelné riešenie a realizácia svietidiel a riadenie osvetlenia spoločnosti Zumtobel.
V čase od 1. septembra do 30. novembra 2013 môžu architektonické a inžinierske kancelárie, projektanti územia a krajiny, univerzity a mladé technologické podniky, neštátne organizácie, ako aj verejné a súkromné iniciatívy predložiť svoje aktuálne projekty.
Tri kategórie
ZUMTOBEL GROUP AWARD sa vypisuje v nasledovných troch kategóriách, ktoré prezentujú vždy jeden z troch trhov medzinárodného koncernu pre osvetľovaciu techniku:
• Buildings
• Urban Developments & Initiatives
• Applied Innovations
Kategória Zumtobel „Buildings“
V kategórii „Buildings“ – reprezentovanej Zumtobel – sa môžu predlžiť výnimočné projekty budov, ktoré boli ukončené v posledných dvoch rokoch (30. november 2011 – 30. november 2013). Kategória zahŕňa tak projekty novostavieb, ako aj rekonštrukcie. Ocenený projekt by mal zodpovedať najvyšším estetickým nárokom a mal by zároveň ukázať inovačné riešenia pre optimalizované využívanie zdrojov, ochranu životného prostredia, ako aj zlepšovanie životných podmienok. Porota berie zvláštny ohľad na aplikáciu najnovších technológií.
Kurátori a udelenie ceny
Kurátormi Zumtobel Group Award 2014 budú ako v predchádzajúcich rokoch Kristin Feireiss a Hans-Jürgen Commerell z Aedes Architekturforum v Berlíne. V rámci predbežnej poroty sa z predložených projektov vyberie po 14 projektov na kategóriu. Hlavná porota, ktorá pozostáva z medzinárodne významných expertov rozličných disciplín, nominuje začiatkom leta 2014 päť projektov na kategóriu a z týchto vyberie jedného nositeľa ceny. Slávnostné udelenie cien sa uskutoční na jeseň 2014.
Všetky ďalšie informácie k ZUMTOBEL GROUP AWARD nájdete na stránke
» http://www.zumtobel-group-award.com
Zumtobel. The Light.
Skupina Zumtobel už po štvrtýkrát zverejnila svoju každoročnú správu o udržateľnom rozvoji. Správa o udržateľnom rozvoji, rozdelená na časopis a časť popisujúcu fakty, dokumentuje pokroky v rámci obchodného roku 2012/13.
Vízia udržateľného rozvoja „Through light, we care.“ je základom pre všetky obchodné procesy spoločnosti Zumtobel a ďalších dvoch obchodných značiek v rámci skupiny Zumtobel – Tridonic a Thorn.
Príklad z aktuálnej správy o udržateľnom rozvoji: V závode Zumtobel Dornbirn sa v obchodnom roku 2012/13 vykonali analýzy obehov materiálov. Zvýšenie efektivity zdrojov a materiálov a vytvorenie udržateľných obehov prinieslo potenciál úspory vo výške 1 milión € len v tomto závode.
Okrem tohto príkladu nájdete v aktuálnej správe podrobné informácie o výzvach a stratégii udržateľného rozvoja a o dosiahnutí cieľov v príslušnom obchodnom roku. Správa sa okrem iného podrobne venuje oblastiam riadenia kvality, výskumu a vývoja, výroby a dodávateľského reťazca, a taktiež spoločenskej angažovanosti.
Priemyselné a kancelárske osvetlenie v Európe je v 75 % prípadov zastarané alebo neúčinné
V správe sú ďalej predstavené úspešné projekty a výrobky a uvádzajú sa zaujímavé fakty, ako napríklad skutočnosť, že priemyselné a kancelárske osvetlenie v Európe je v 75 % prípadov zastarané alebo neúčinné.
Správa bola vydaná v nemeckom a anglickom jazyku a riadi sa podľa uznaných smerníc Global Reporting Initiative (GRI G3.1). Tým je zaručená transparentnosť a porovnateľnosť efektivity udržateľného rozvoja podnikov.
Časopisu, ktorý je súčasťou správy o udržateľnom rozvoji, prevezmete kliknutím sem:
» V nemeckem jazykuČasť popisujúcu fakty prevezmete kliknutím sem:
» V nemeckem jazykuZumtobel. The Light.
Open space kancelárske priestory sú pripravené nájomcom poskytnúť najvyšší štandard. Na splnenie rozdielnych požiadaviek je navrhnutá aj osvetľovacia sústava, podporená riadiacim systémom Luxmate spoločnosti Zumtobel. Priestory je možné teda deliť ako stavebne, tak aj svetelne, a tým je zaistená maximálna flexibilita prakticky bez hraníc.
Ako systém riadenia osvetlenia Luxmate využíva denné svetlo na úspory energie aj o ďalších funkciách použitých v komplexe IQ Ostrava získate viac informácií v nižšie uvedenom článku na prevzatie.
Projekt sa vyznačuje zvláštnym konceptom svetla, ktorý realizovala firma Zumtobel.
Oživený prístav
Od augusta 2011 ponúka centrum „Harpa“ priestor na konanie kongresov, zasadaní, koncertov, islandskú operu a symfonický orchester. Táto stavba, vybavená koncertnou sálou pre 1 800 divákov a tromi ďalšími menšími sálami, teraz patrí k medzinárodnému kultúrnemu vrcholu. V odôvodnení pre udelenie vyznamenania a ceny sa uvádza, že budova pomohla k revitalizácii a oživeniu prístavu a lepšiemu napojeniu na mesto.
Plynulá súhra lokálnych a globálnych vplyvov je v neposlednom rade dielom projektantov – najmä kancelárie architektov Henning Larsen Architects a Batteríid Architects z Dánska, resp. Islandu, a spoločnosti New Yorker Akustikbüro Artec Consultants.
Moderné umenie tvoriace odlišné obrazy pomocou odrazu svetla
Nadmieru dôležitú rolu pritom však hral islandsko-dánsky umelec Ólafur Elíasson, ktorý je zodpovedný za realizáciu jedinečného skleného puzdra budovy a pre ktorého osvetlenie pestoval dlhodobú spoluprácu a partnerstvo so špecialistami spoločnosti Zumtobel realizujúcimi riešenie konceptu osvetlenia. V centre pre koncept osvetlenia bolo prianie inscenovať svetlo ako transcendentálnu udalosť a zážitok, ktorého zdroj svetla zostáva skrytý.
Spoločne s Olafurom Eliassonom vyvinula spoločnosť Zumtobel nový typ svietidla, ktoré je integrované čo do tvaru a farby takmer neviditeľne do prizmatickej štruktúry fasády, ktorú rozsvecuje pomocou LED.
Pätica finalistov
Ako víťazný projekt sa „Harpa“ presadil oproti ostatným finalistom, ktorými boli Metropol Parasol v Seville, radnica v holandskom Gente, Superkilen v Kodani a Dom pre seniorov v Portugalsku. Cena „Emerging Architect Special Mention” bola udelená Maríi Langarita a Víctorovi Navarrovi za projekt Nave de Música Matadero (Red Bull Music Academy) v Madride.
Zumtobel. The Light.
Konfrence a expo pořádané Českou radou pro šetrné budovy dne 22.5.2013
Mezinárodní konference Šetrné budovy 2013 bude zajímavým setkáním, kde získáte přehled o nejnovějších trendech v šetrném stavebnictví. Tento obor bude představen z pohledu ekonomického, stavebního, technologického, materiálového i z pohledu nové legislativy a nejvýznamnějších certifikací. Konference je podporována významnými klienty a partnery České rady pro šetrné budovy. Společnost Zumtobel je jedním ze zakládajících členů CZGBC a konference se účastníme v panelu Osvětlení s prezentací „Vliv osvětlení na zdraví a produktivitu“.
Plenární sekci tvoří světové kapacity, které přijedou do Prahy přednášet vůbec poprvé. Jsou to například americký expert Harvey Bernstein, který bude přednášet o současné hodnotě budov nebo holandský architekt Thomas Rau, jenž ukáže koncepci budov coby materiálových bank. Zajímavý pohled do problematiky přinese Staffan Haglind, ředitel ve společnosti Skanska, která je světovým lídrem v oblasti udržitelného stavebnictví, což dokazuje konkrétními projekty také v Česku. Současnou situaci v České republice představí Ing. Petr Vogel, jeden z našich nejvýznamnějších odborníků na šetrnou výstavbu a energetiku budov, který je zároveň předsedou představenstva České rady pro šetrné budovy. Na Petra Vogela navážou v odpoledním bloku zástupci vlády České republiky, kteří budou diskutovat možnosti šetrné výstavby z pohledu státu.
Těšíme se na setkání na konferenci Šetrné budovy, která se uskuteční v Hotelu Clarion v Praze, dne 22.5.2013.
Architekt Kamil Mrva je jedním z nejvýraznějších představitelů mladší generace českých architektů. Krátce po dostudování brněnské Fakulty architektury a založení vlastního studia v rodné Kopřivnici, získaly značný ohlas jeho dřevostavby, které v sobě propojovaly soudobé architektonické tvarosloví s tradičními materiály a krajinným rázem beskydského regionu. V dnešní době už jeho studio realizuje stavby v mnohem širším regionu, nejrůznějších měřítek a ve větší materiálové škále, nicméně stále je v nich rozpoznatelná snaha o střídmost, jednoduchost a o propojení hledání nových cest s úctou k cestám již vyšlapaným našimi předky.
Přijďte se přenést do prostředí beskydského regionu, tolik propojeného s rukopisem studia Kamil Mrva Architects. Křest knihy současně otevře inspirativní prezentaci nejaktuálnějších prací.
Pozvánka na křest knihy a zahájení výstavy
v pondělí 20. května 2013, 18.00 hod, Light Center Praha, Zumtobel Lighting s. r. o., Jankovcova 2, 170 00 Praha 7<
Účast na křtu a otevření výstavy prosím potvrďte do 15. 5. 2013 na adresu [email protected]
Doba konání výstavy:
21. května – 7. června 2013
Otevírací doba:
Po–Čt 9.00–17.00 hod
Pá 9.00–15.00 hod
Zumtobel Lighting v Bratislave
Dovoľujem si Vás informovať o založení pobočky Zumtobel Lighting s.r.o. v Slovenskej republike.
Dňa 1.5.2013 zahajuje činnosť naša kontaktná a prezentačná kancelária, ktorá sa nachádza v objekte Refinery Gallery v Bratislave. Budeme k Vám takto bližšie a veríme, že si nájdete cestu na naše plánované akcie, ktoré budú zamerané predovšetkým na prezentáciu noviniek z oblasti osvetlenia. O akciách Vás budeme včas informovať pozvánkou.
Návštevy je potrebné si dohodnúť vopred s kontaktnou osobou.
Tešíme sa na ďalšie stretnutia a pokračovanie našej spolupráce.
Mgr. Jiří Maleňák,
Sales Director Slovakia
Zumtobel Lighting s.r.o.
Refinery Gallery
Areál Slovnaft
Vlčie Hrdlo 1
SK-824 01 Bratislava
Kontakty:
Mgr. Jiří Maleňák
M: +420 724 71 96 46
[email protected]
Ing. Ján Silný
M: +421 948 36 84 53
[email protected]
[email protected]
www.zumtobel.sk
foto : matus zajac K NRSR
Součástí rekonstrukce byla i instalace světelného řešení společnosti ZUMTOBEL. Jedná se o LED svítidla, která jsou tvořena dvěmi reflektory VIVO LED (www.zumtobel.cz/vivo) a jedním liniovým svítidle TECTON LED (www.zumtobel.cz/tecton). Tato bílá osvětlovací tělesa jsou jakoby náhodně, nicméňě zcela přesně zavěšena v prostoru a výrazně korespondují s černým provedením stropu a stěn prodejny.
Progresivní LED svítidla ZUMTOBEL byla zvolena s ohledem na jejich výrazný design i ekonomický a ekologicky udržitelný provoz.
Zumtobel. The Light.
SFERA
LED stojací lampa SFERA vytyčuje nové standardy díky své flexibilitě, přizpůsobivosti a individuálnímu nastavení kvality světla na pracovišti. SFERA však přesvědčí i svojí energetickou účinností. To vše je umožňeno kombinaci adaptivního řízení světla SENSCONTROL III a inovační technologie SWARMCONTROL, která se poprvé používá právě u svítidla SFERA. Díky ní se svítidla vzájemně konfigurují bez přídavného softwaru, což dovoluje rychlejší přizpůsobení změněným prostorovým situacím.
Více se dozvíte na » www.zumtobel.cz/sfera
DISCUS Evolution
Systém LED reflektorů DISCUS Evolution je výsledkem důsledného dalšího vývoje a přesvědčí optimálním sladěním zdroje světla a optiky. Plochá forma reflektoru je ještě modernější a minimalističtější. Filigránský a zároveň robustní design reflektoru pochází z pera známého designérského studia EOOS z Vídně a je koncipován pro akcent a podporu prezentace zboží.
Více se dozvíte na adrese » www.zumtobel.cz/discus
Letos se snažilo získat cenu 1 865 výrobců, designérů a architektů celkem se 4 662 produkty. Ocenění bude předáno 1. července 2013 u red dot-Gala v Essenském divadle Aalto s mezinárodními hosty z oboru designu, ekonomiky, politiky a médií. Oceněné produkty budou následně k vidění v rámci čtyřtýdenní výstavy muzea red dot design.
Zumtobel. The Light.
Software je k dostání zdarma v německé a anglické verzi Vždy aktuální verzi si můžete stáhnout na našich webových stránkách pod » Servisní centrum/Software.
Zumtobel. The Light.
Inovativní LED technologie
ZUMTOBEL na výstavě SVĚTLO V ARCHITEKTUŘE ligt + design
Osvětlovací systémy se zaměřením na uživatelský komfort, šetrné k životnímu prostředí a s vysokou energetickou účinností.
4. – 7. dubna 2013, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
ZUMTOBEL on exhibition SVĚTLO V ARCHITEKTUŘE light + design
Lighting systems with a focus on user confort, environmentally friendly and with high energy efficiency.
4. – 7. April 2013, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, 170 17 Praha 7
Takzvaná Prohlášení o ekologickém produktu (Environmental Product Declaration) představují ekologické datové listy specifické pro každý produkt. Nezávisle kontrolovaná Prohlášení o ekologickém produktu (EPD) dokumentují vlivy produktu na životní prostředí po celou dobu jeho životního cyklu, díky čemuž je možná srovnatelnost mezi produkty.
Srovnání MILDES LICHT V LED (52 W) s MILDES LICHT V TC-L (55 W)
Na příkladu znázorněného v grafice vidíme pokrok ve vývoji produktu. U varianty LED je zapotřebí nepatrně více energie ve výrobním procesu. Přesto se s ohledem na fázi užívání ukazuje, že LED svítidlo vykazuje nižší vlivy na životní prostředí na základě zredukovaného příkonu, než srovnatelné svítidlo s konvenčními zdroji.
Základ pro výpočet
Spotřeba primární energie* se vypočítá z energie pro suroviny a jejich zpracování, dopravy k zákazníkovi nad 1 500 km nákladním vozem a doby užívání v trvání 15ti let v typické kancelářské aplikaci, přičemž základem je evropský mix energií
Zde ke stažení EPD obou produktů:
» MILDES LICHT V LED
» MILDES LICHT V TC-L
* Spotřeba primární energie
Primární energií označujeme v energetice energii, která je k dispozici spolu s přirozeně se vyskytujícími se formami energie či zdroji energie, jako je uhlí, plyn nebo vítr. Na 1 kWh elektrického proudu potřebujeme v Evropě okolo 3,3 kWh primární energie.
Zumtobel. The Light.
22. února byly cenou iF product design award pro rok 2013 vyznamenány hned čtyři výrobky společnosti Zumtobel.
V rámci druhého předávání cen iF design awards night v BMW Welt v Mnichově byly vyznamenány čtyři výrobky společnosti Zumtobel cenou iF product design award.
Systém LED reflektorů DISCUS Evolution, LED reflektor ELEVO, vestavné LED svítidlo PAN a evakuační svítidlo ONLITE PURESIGN 150 udělaly dojem na porotu svým vynikajícím produktovým designem a účinnou technologií světla.
Cena iF gold award pro systém LED reflektorů
Systém LED reflektorů DISCUS Evolution obdržel vytouženou cenu iF gold award. Celkem se o ni ucházelo 3 011 výrobků od 1 920 účastníků. Z toho bylo vyznamenáno 981 příspěvků. Ze všech nositelů ceny jich bylo 75 vyznamenáno dodatečně v rámci předávání cen cenou iF gold award.
DISCUS Evolution
Systém LED reflektorů DISCUS Evolution je výsledkem důsledného dalšího vývoje a přesvědčí optimálním souladem se světelným zdrojem a optikou. Plochý tvar reflektoru je ještě modernější a minimalističtější. Filigránový a zároveň robustní design reflektoru pochází z pera mezinárodně známého designového studia EOOS z Vídně a byl koncipován pro prezentaci zboží, které zdůrazňuje a podporuje jeho prodej.
Inovační management tepla s pasivním chlazením formou paprskovitých lamel je přitom nedílnou součástí konceptu designu. Reflektor DISCUS Evolution je dostupný s pouzdrem v černé nebo bílé barvě. Je vhodný jak pro umístění do napájecích kolejnic, tak pro přímou stropní vestavbu.
» Více k vyznamenaným výrobkům Zumtobel najdete zde
Zumtobel. The Light.
O tomto tématu se dlouhou a téměř rozhořčeně diskutovalo. A přeci to nakonec byly pozitivní zkušenosti s použitím technologie v muzeích a mimo jiné průkopnické odborné studie společnosti Zumtobel, které vyloučily poslední pochybnosti o tomto předělu ve vytváření světla. Světlo z polovodičů se v roce 2012 definitivně prosadilo ve světě muzeí. Získává si své příznivce především díky novým pohledům na věc, ale i možnosti změny barvy světla v rámci světelného zdroje, a to při zachování velmi dobrých vlastností reprodukce barev (Tunable White).
Autorka: Carina Buchholz, Lighting Application Management, Zumtobel Lighting
Neustálý dynamický vývoj technologie optických vlastností polovodičů nabízí netušené možnosti pro souhru člověka a uměleckého objektu. Staví specialisty z muzeí a světelné designery před nové výzvy a možnosti, nikoli jen v technickém ohledu. Diskuze o LED technologii byla poslední dobou ovlivňována především dvěma otázkami: Jaké šance nabízí LED reflektory pokud jde o vystavení exponátů ve správném světle a tím i přínos pro vnímání návštěvníků muzea? Jsou světelné diody skutečně revolucí s ohledem na prevenci škod na exponátech nebo je možné, že okrádají budoucí generace o jejich kulturní dědictví? Přesně na tyto otázky našli díky svému obsáhlému výzkumu a studiím fundovanou odpověď specialisté ze společnosti Zumtobel.
Na světlo to vynesl Picasso - Vysoká kvalita LED diod v muzeu
Zumtobel zadal na Technické univerzitě v Darmstadtu, katedře světelné techniky, výzkum, který se důkladně zabýval řešením těchto otázek. Zvlášť důležité přitom byly parametry pro vyhodnocování, které jsou relevantní pro umělecké objekty.
Výzkum zahrnuje jak elektrické, tak i světelně technické vlastnosti svítidel, jako je barva, spektrální rozložení světla, reprodukce barev, intenzita osvětlení, potenciál poškození, elektrický příkon a především homogenita nasvícení obrazu, neboť ta je měřítkem kvality prezentace. Měření potenciálu poškození probíhala podle CIE 157:2004i. Zjištěné hodnoty měly v rámci pokusu v reálných podmínkách potvrdit svou validitu při použití v praxi.
Pro pokus v reálných podmínkách byly instalovány dva různé světelné zdroje a po sobě nasměrovány na kresbu „Harlekýn“ pocházející z roku 1916 od Pabla Picassa. První reflektor byl vybaven konvenční technikou s halogenovou žárovkou, druhý LED světelnými zdroji. Barva světla a svítivost byly u LED světla nastavovány přes ovládací systém na hodnoty od 2700 do 6500 kelvinů, tedy od teplé bílé po denní světlo (Tunable White). Základem analýzy halogenového reflektoru byly navíc hodnoty stmívaného nebo nestmívaného světla. Picasso použil u »Harlekýna« tenký, lehce zvlněný papír, který byl natažen na těžký nosný papír. Vedoucí studie použili vlastnosti tohoto druhu papíru jako referenci pro vyhodnocení poškození, jelikož tato technika je s ohledem na konečné složení nejbližší bezdřevému papíru.
Výsledky studie výzkumu v reálných podmínkách potvrzují výzkumnou práci společnosti Zumtobel v oblasti LED osvětlení. Při srovnatelné teplotě chromatičnosti vykazuje LED reflektor v laboratoři v zásadě výrazně nižší potenciál poškození - a sice u všech materiálů uvedených v CIE 157:2004 od bezdřevého papíru, textilií, akvarelových barev na bezdřevém papíře, až po olejové barvy na plátně a novinový papír . Díky nízkému potenciálu poškození LED reflektory se zvyšuje možná délka osvětlení u většiny materiálů přibližně o 50 procent, u novinového papíru dokonce o 300 procent. Tyto výsledky potvrzují i měření u výše zmíněné Picassovy malby. Až u vyšších teplot chromatičnosti (přibližně od 3250 K) se doby působení osvětlení přibližují halogenovému osvětlení při 2050 K.
• Stmívaný halogenový reflektor dává bílé světlo s velmi nízkou teplotou chromatičnosti, srovnatelnou se světlem svíčky. Pro dosažení brilantní bílé musíme následně zvýšit hodnotu proudu. Takto zvýšená intenzita osvětlení nezvyšuje jen potenciál poškození, ale projevuje se negativně i na energetické bilanci.
• Stmíváním halogenového reflektoru na požadovanou intenzitu osvětlení se barva světla přesunuje od 2 900 K až do 2 000 K. Tento posuv narušuje stabilitu vnímání. U LED reflektoru naopak probíhá regulace intenzity osvětlení, bez negativní změny barvy světla.
• Při reprodukci barev vykazují halogenové reflektory i LED reflektory velmi dobré hodnoty Ra > 90. Pouze u vyšších teplot chromatičnosti, jako je 6 500 K (bílé denní světlo), klesá reprodukce barev u LED reflektoru na Ra 84. Barvy jsou tedy u obou technik světelných zdrojů reprodukovány velmi podobně dobře.
• Hodnocení intenzity osvětlení ukázalo, že halogenové světlo vykazuje na malbě „Harlekýna“ nerovnoměrnosti, které pozorovateli nezůstanou skryty. Přesto by toto kritérium nemělo být přeceňováno, protože rovnoměrná prezentace obrazů často není žádoucí. Exponát je naopak možné prezentovat vhodným způsobem díky vědomě použitým světlým, resp. tmavým zónám.
• Spotřeba elektrické energie je u LED reflektorů asi o 50 procent nižší než u halogenových. U nestmívaných realizací je to dokonce 300 procent. Jedná se o potenciál úspory, který může být zcela rozhodující.
Výhodou světelných diod je dlouhá životnost spojená se snadnou údržbou, nesporný je vysoký potenciál úspory, ale i účinná a zároveň šetrná prezentace. Díky studii společnosti Zumtobel se však do popředí dostal ještě jeden, jiný důležitý aspekt: Díky inovačním technologiím je nyní možné podpořit působení uměleckého objektu na člověka. LED světlo znásobuje výrazovou sílu, a to tak, že nejen intenzita světla,ale i barvy světla mohou být vždy dle barvy nebo materiálu jemně sladěny s exponátem - a to jedním stisknutím tlačítka a bez výměny žárovky1).
Symbióza světla a umění - revoluce Tunable White
Obraz například s mnoha jemnými odstíny červené je působivý díky svým sytým barvám a kontrastům, avšak pouze tehdy, pokud se světelný zdroj, volba světla a jejich umístění optimálně přizpůsobí okolním podmínkám. Pro dosažení nejlepší kvality vnímání by mělo být u uměleckého objektu použito spektrum světla, u něhož převládá spektrální oblast odpovídající danému dílu, v tomto případě s načervenalými odstíny a dlouhými vlnami. Důvod: Světlo může reprodukovat intenzivně a přesně především ty barvy, které jsou odpovídajícím způsobem zastoupeny ve vlastním spektru.
Při osvětlení uměleckého díla musí být zohledněn také výběr barvy umělce, příslušné místo vzniku, jakož i světelné poměry panující v době tvorby (denní světlo nebo umělé světlo). Tyto faktory občas vyžadují zcela odlišné barvy světla a spektrální rozložení. Takové množství variací v žádném případě nelze kompletně pokrýt pouze použitím různých typů světel a žárovek. V praxi se však často používá pro celou galerii jako kompromisní řešení jeden typ reflektoru, resp. zdrojů se střední neutrální bílou barvou světla a velmi dobrou reprodukcí barev. Průkopnickou alternativu pro takovou problematiku vytvořila technologie polovodičů. Prostřednictvím LED svítidel s identickým designem je možné přizpůsobit široce definované, jemně sladěné světelné spektrum individuálně každému objektu pouze stiskem tlačítka, s vynikající reprodukcí barev a při zachování optimálního jasu exponátu. Díky proměnnému bílému světlu, tedy s možností nastavení a změny intenzity a barev světla (Tunable White) lze rovnocenně prezentovat umělecká díla s převládajícími modravými nebo červenavými barvami, jakož i díla z různých materiálů bez výměny osvětlovacích prostředků nebo reflektorů.
Tímto způsobem je muzeum optimálně vybaveno do budoucna: Při výměně výstavy se světlo přizpůsobí novým uměleckým objektům rychle a s vynaložením minimálního úsilí na údržbu, a to dle přání umělce nebo kurátora. Jemné nuance lze přitom odstupňovat způsobem, který byl ještě donedávna technicky neproveditelný. Díky nastavitelnému bílému světlu, emitovanému jedním LED zdrojem, lze změnit kvalitu vnímání a rovnocennou prezentaci umění způsobem, který se dá popsat jedním slovem: Dokonalost.
Nelze srovnávat: LED světelné zdroje dnes a v minulosti
Kvůli rychlosti vývoje polovodičových zdrojů však vyvstal další problém: Stále znovu jsou zveřejňovány studie založené na zastaralých technologických standardech, které následně vedou ke znejistění ve směru reprodukce barev a potenciálu poškození u LED zdrojů2).
LED světelné zdroje v teple bílé barvě vykazují nejnižší špičku ve vysokoenergetické oblasti s nízkými vlnami. Díky tomu mají nižší faktor poškození než LED zdroje s vysokým podílem modré. LED světelné zdroje s kvalitním teple bílým světlem se v poslední době vyvíjely velmi razantně, pokud jde o reprodukci barev a účinnost. Nové oblasti použití nabízí také reflektory s technologií Tunable White: Světla s nastavitelnou barvou světla od nízkých po vysoké hodnoty teploty chromatičnosti, tedy od teplé bílé po studeně bílou lze díky jemnému odstupňování výborně sladit s exponáty. V případě velmi citlivých uměleckých děl lze nastavit nejnižší hodnotu kelvin (teplá bílá). Při velmi dobré reprodukci barev přitom nedochází k poškození. Koncepty osvětlení s reflektory typu Tunable White tím nabízí mnoho možností optimálního sladění s ohledem na umělecký objekt a potřeby lidského vnímání.
Přiměřená expozice světla - odpovědnost vůči budoucnosti
Při diskuzi o potenciálu poškození světlem je kromě rozložení spektra nutno zohlednit také vliv intenzity světla a doby trvání expozice. Také zde nabízí Zumtobel inovační řešení díky inteligentnímu systému řízení osvětlení.
Systémy řízení osvětlení zajišťují, že jsou exponáty vystaveny optimální světelné expozici. To se děje zčásti díky úrovni jasu, která je nutná pro kvalitní proces vnímání, a díky sledování přítomnosti, kdy je zohledněn pobyt návštěvníků. Pro určité denní doby je možné definovat časy vypínání a zapínání. Systém řízení žaluzií a senzory denního světla zajišťují, že je použito jen tolik světla, kolik je nezbytně nutné. To v konečném důsledku vytváří ideální rovnováhu mezi architekturou, příjemnými pocity člověka, exponátem a náklady na energie.
LED technologie je navíc dokonalým řešením integrace u systémů řízení osvětlení. Polovodiče nejsou zatěžovány častým zapínáním a vypínáním v důsledku sledování přítomnosti, ani častým stmíváním. Požadované úrovně světla je dosaženo okamžitě, bez rušivé doby náběhu. Kromě toho odpadá u polovodičů nežádoucí posun barev nebo změna kvality reprodukce barev, jak k tomu může docházet u procesů stmívání pro konvenční světené zdroje. To také bez výhrad potvrzují výsledky výzkumu Technické univerzity v Darmstadtu.
Mimo jiné to znamená, že používání systémů řízení osvětlení je nepoměrně důležitější téma než diskuze okolo potenciálu poškození vlivem LED osvětlení. Tyto systémy osvětlení pomáhají šetřit cennou energii, aniž by vznikala omezení s ohledem na vizuální nebo emocionální kvalitu světla. Tímto způsobem lze spojit ekologicky uvědomělý požitek z umění s jemnou světelnou expozicí. Muzeum tak může díky šetrnému zacházení se zdroji a kulturním bohatstvím převzít dvojí odpovědnost a zajistit autentickou prezentaci umění s jednotným konceptem řízení osvětlení.
1): Index reprodukce barev a jeho průkaznost
Definované světelně technické hodnoty jako je barva světla a reprodukce barev nemohou nikdy zcela pokrýt nuance systému lidského vnímání. Jsou to spíše početní vodítka. Uvedením pouze jednoho čísla (např. CRI nebo Ra > 90) zůstává často nezodpovězena otázka, které barvy budou reprodukovány skvětle a kde se dají očekávat nedostatky. Vysoký index reprodukce barev světelného zdroje, jehož lze technicky velmi dobře dosáhnout konvenční lampou nebo v poslední době také LED zdrojem, nelze v žádném případě ztotožňovat s optimálním vnímáním barev pozorovatele tak, jak to dříve umělci zamýšleli. Realitou je rovněž skutečnost, že tyto technické, světlo hodnotící systémy nikdy nemohou zcela popsat subjektivní vnímání osob.
Index reprodukce barev, který je základem již téměř půl století, je navíc pro popis kvality LED technologie v odborných kruzích považován za nevhodný. LED zdroje jsou při této hodnotící metodě klasifikovány hůře než je tomu ve skutečnosti u lidského vnímání. Z těchto důvodů jsou nyní diskutovány nové metody hodnocení jako je CQS hodnota (Color-Quality Scale). Ani denní světlo není zdaleka vždy to nejlepší řešení. Umělecká díla, jež vznikla za světla žárovek nebo ještě v dřívějších dobách za svitu svíček v tmavých světnicích, ztrácí pod přirozeným světlem svou výrazovou sílu.
2): Debaty o použití a kvalitě LED diod v muzeích
V počátcích LED byla technologie polovodičů považována specialisty za obzvláště šetrnou k exponátům, vzhledem k aspektům konzervace. Žádné zatěžování UV nebo infračerveným zářením, žádné další ochranné filtry. LED zdroje skutečně definovaly předěl, pokud se týká šetrného osvětlení exponátů.
Přesto bylo zpočátku věnováno příliš málo pozornosti spektrálnímu rozložení ve viditelné oblasti vlnových délek od 380 nm do 780 nm. Čím kratší vlny jsou vyzařovány, tím škodlivější jsou pro objekt - vždy podle materiálu a absorpčních vlastností. Proto se brzy objevily kritické hlasy s otázkou, zda by snad špička ve vysokoenergetické modré spektrální oblasti s nízkými vlnami, kterou lze více či méně často nalézt u bílých LED zdrojů, mohla přispět k poškození vystavovaných objektů. Tento odlišný výklad spektrálního rozložení se zakládá na skutečnosti, že základem bílých LED zdrojů je ve většině případů vyzařování světla prostřednictvím modrých LED diod za použití vrstev fosforu. Potenciál poškození však vychází z celé spektrální oblasti od 380 nm do 780 nm. Článek od Stevna Weintrauba, známého konzervátora z New Yorku, však zahnal obavy znejistěných odpovědných pracovníků v muzeích. Jeho fundovaný podložený závěr zní: LED vyzařují nižší potenciál poškození než konvenčně používaná světla, především v rozsahu hodnot teplé bílé barvy.
Obr. 1: Testování osvětlení na kresbě „Harlekýn“ od Pabla Picassa.
Obr. 2: Potenciál poškození a práh doby osvícení – reflektor XENO s halogenovým zdrojem, reflektor ARCOS LED, pro různou teplotu chromatičnosti.
Obr. 3: Výsledky fotometrických měření kresby „Harlekýn“.
Obr. 4: Vzorek Tunable White PI-LED desky, zdroje s vynikajícím barevným podáním.
Obr. 5: Rozložení spektra pro různé teploty chromatičnosti (svítidlo ARCOS Tunable White).
1. Vyberte počet skupin svítidel, svítidel na každou skupinu a řídicí signál (DALI nebo DSI).
2. Stanovte, zda se jedná o přístroj vestavný formou skříňového rozvaděče nebo přístroj pro zabudování do stropního otvoru (v závislosti na počtu skupin svítidel).
3. Má být použito řízení osvětlení v závislosti na denním světle?
4. Design schématu proudového zapojení o možných funkcích.
» Klikněte zde pro stažení aplikace
Zumtobel. The Light.
ZG Lighting Austria GmbH
Donau-City-Strasse 1
A-1220 Vídeň
Telefon +43 (1) 258 26 01 - 0
Fax: +43 (1) 258 26 01 - 82845
Email: [email protected]
Zumtobel vstupuje do Social Media
Tieto dejiny hovoria o základných princípoch značky Zumtobel – vedomosti, dizajn, inovácia a projekty – a podporujú nás pri našom cieli vytvoriť najlepšie svetlo pre človeka a životné prostredie.
Spoločnosť Zumtobel realizuje svoj koncept sociálneho marketingu cez kombináciu etablovaných kanálov Social-Media a vysoko kvalitnej medzinárodnej webovej stránky pre blogy a Content Curation na » www.lightlive.com.
Táto inovačná webová stránka zbiera a podporuje použité vedomosti o svetle a zjednocuje relevantné a informačné obsahy Social-Media spoločnosti Zumtobel a dôveryhodných tretích osôb.
Používatelia môžu čítať najnovšie zápisy vo forme blogov, posielať komentáre, prezerať videá o získať informácie o aktivitách spoločnosti Zumtobel na rozličných kanáloch Social-Media.
Rozsiahly koncept Hashtag umožňuje lightlive používateľom rýchle a jednoduché nájdenie obsahov k špeciálnym témam jednoduchým kliknutím na príslušné Hashtags.
» www.lightlive.com
» Twitter: @Zumtobel_Light
» LinkedIn
» Vimeo
» Youtube
» Google+
Zumtobel. The Light.
share it